Środki ostrożności przy wcześniaku

Karmienie piersią. Czasami matka wcześniaka pragnie jak najszybciej skończyć z uzupełniającymi karmienie piersią butelkami – z wyciśniętym mlekiem z piersi bądź z mieszanką, jakie dawano noworodkowi w szpitalu, a wtedy może spotkać się z radą, aby po prostu wycofała butelki i ograniczyła się do karmienia piersią. Takie nagłe przejście może się jednak nie sprawdzić w przypadku wcześniaka, który przyszedł na świat przed przewidywanym terminem. Po powrocie do domu może mieć jeszcze pewne cechy wcześniactwa i nazbyt łatwo męczyć się przy ssaniu, by wyciągnąć z piersi, ile potrzebuje. W takim przypadku – także wtedy, gdy niemowlę przyzwyczaiło się do butelki w szpitalu i musi się na nowo nauczyć ssać – matka może przechodzić na karmienie piersią stopniowo. Lekarz doradzi, w jakim czasie ma się to odbyć, w ciągu ilu dni czy tygodni zmniejszać stale liczbę butelek uzupełniających, przez cały czas podając przy każdym karmieniu pierś i wyciskając mleko z piersi do butelki. Pamiętajcie, że to okres przejściowy i wasze dziecko będzie niedługo zdolne do zadowalania się wyłącznie karmieniem z piersi, na czym wam zależy.

Specjalne środki ostrożności nie są konieczne. Gdy wcześniak waży 2800 – 3150 g, może być kąpany w wanience i zalecałbym wprowadzenie kąpieli, gdy tylko osiągnie wagę ok. 3200 g. Jak każde inne niemowlę, mały może odbywać spacery i mieć otwierane okno w pokoju, gdy waży już 3600 g.

Rodzice wcale nie muszą nosić maseczek na twarzy, nawet w pierwszych dniach po zabraniu małego ze szpitala. Musi przyzwyczaić się do bakterii, jakie są w domu. Nie powinno się go narażać na kontakt z osobami, które są akurat przeziębione bądź mają jakąś infekcję, ale tak samo nie naraża się innego niemowlęcia czy dziecka. Żadnych poza tym specjalnych środków ostrożności nie zaleca się.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>