Złamania cz. II

Aby unieruchomienie było skuteczne, powinno obejmować prawie całą kończynę. W uszkodzeniu kostki powinno sięgać do kolana: w złamaniu podudzia – aż do uda: złamanie uda wymaga deski sięgającej od stopy pod pachę. W złamaniu nadgarstka ręka musi być unieruchomiona od czubków palców aż po łokieć, w złamaniu ramienia lub przedramienia od czubków palców po pachę: do unieruchomienia całej kończyny potrzebna jest deska. Do unieruchomienia kończyny u małego dziecka wystarczy kawałek tektury kilkakrotnie złożony wzdłuż. Unieruchamiając kończynę poruszamy nią z niezwykłą delikatnością, starając się przede wszystkim unikać poruszenia jej w miejscu złamania. Przywiązujemy kończynę mocno w 4 lub 6 miejscach za pomocą bandaża lub chusteczek, pasków czy innych części odzieży. Dwa wiązania powinny być bardzo blisko miejsca złamania – z jednej i z drugiej jego strony. Przywiązany powinien być też i jeden, i drugi koniec deski czy tektury.

W przypadku uszkodzenia kręgosłupa tym bardziej nie należy ruszać chorego z miejsca, jeśli jest mu w miarę wygodnie. Jeżeli musi być przeniesiony, trzeba go ułożyć na noszach lub na drzwiach. Podnosząc osobę z uszkodzeniem kręgosłupa, staramy się, ażeby plecy były wyprostowane lub kręgosłup wygięty łukowato ku przodowi. Nie wolno pozwolić na wygięcie ku tyłowi. Podnosząc więc chorego bądź niosąc go na materacu, czy innym prowizorycznym urządzeniu, które ugina się pod ciężarem ciała, należy szczególnie pilnować, ażeby kręgosłup był wyprostowany, a jeśli wygięty – to do przodu. (Oznacza to, że głowa nie może skłaniać się do przodu.)

W złamaniu obojczyka (kości znajdującej się na szczycie przedniej ściany klatki piersiowej) do unieruchomienia potrzebny jest trójkątny kawałek materiału, który wiążemy z tyłu na szyi, tak aby przytrzymywał przedramię ułożone w poprzek klatki piersiowej.

Gdy osoba, która uległa poważnemu wypadkowi, nie może być«poruszona z miejsca, a jest zimno, trzeba ją odpowiednio okryć, najlepiej kocami, podkładając jeden pod spód. Nadmierne jednak rozgrzewanie chorego pod kilkoma ciepłymi kocami i obkładanie go butelkami z gorącą wodą nie jest obecnie uważane za korzystne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>